PROGRAM SUMAR

Inaugurarea Salonului

"Ascultă povestea mea preferată": Program de promovare a cărții și lecturii

Prezentarea expozițiilor, lansări de carte

"Biblioteca - punte de acces la cunoaștere": Expoziție dedicată Bibliotecii Naționale pentru Copii „Ion Creangă” la 75 de ani

"Curcubeul Copilăriei": Expoziție de artă a copiilor de la Centrul Republican pentru Copii și Tineret "ARTICO"

"Cine citește se-mbogățește": Concurs de lectură

"CodeLab": Atelier de programare pentru copii și părinți

"Cartea - cetate de lumină": Program radiofonic interactiv la "Ora copiilor"

"Biblioteca și educația nonformală": Conferință internațională

"De ce lecturi cu voce tare în familie?": Atelier pentru părinți

"Forumul Copiilor - laureaților Concursului de postere "Amicii lecturii"

"Felicitări de Paști în 3D": Master-class de floristică decorativă

Ședința Salonului literar-artistic "La Creangă"

Decernarea premiilor Salonului

INAUGURAREA SALONULUI

Sumar

JOI, 11APRILIE

Ora 10.00
 

Cuvânt de deschidere:

EUGENIA BEJAN, Președinte al Secției Naționale din Republica Moldova a Consiliului Internațional al Cărții pentru Copii și Tineret (IBBY)

Mesaje de salut:
 
MONICA BABUC, Ministru al Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova
 
RUSLAN CODREANU, Primar general interimar al municipiului Chișinău
 
CLAUDIA BALABAN, Director de onoare al Bibliotecii Naționale pentru Copii „Ion Creangă”
 
ARCADIE SUCEVEANU, Președinte al Uniunii Scriitorilor din Republica Moldova, Laureat al Diplomei de Onoare IBBY
 
VALERIU MATEI, Director al Institutului Cultural Român „Mihai Eminescu” la Chișinău
 
CLAUDIA PARTOLE, scriitoare, Laureată a Diplomei de Onoare IBBY, autoarea cărții-surpriză a Salonului

 

 
Moment artistic:
Primăvară, bun venit!
Interpretează: Ansamblul vocal-coregrafic „KINDER MIX”, conducător artistic Marcela GÂLCĂ
 
Participă:
FANFARA POLIȚIEI DE FRONTIERĂ
Dirijor – Andrei FLOREA
           
 
"ASCULTĂ POVESTEA MEA PREFERATĂ"
Program de promovare a cărții și lecturii

Sumar

JOI, 11 APRILIE
11.00 – 12.00
        CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Sala de conferințe
 
Organizatori:
        Secția Națională IBBY din Republica Moldova
        Biblioteca Națională pentru Copii “Ion Creangă”
 
Moderator:
Eugenia BEJAN, președinte al Secției Naționale IBBY din Republica Moldova
 
Protagonist:        
Excelența Sa DERECK J. HOGAN, ambasador al Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova, citește copiilor povestirea „Cotoi cu Pălărioi se întoarce!” de Dr. Seuss

 

Participă:
Elevi de la Liceul „Socrate”, clasele a 4-a „A”, învățătoare Viorica Cozma, clasa a 4-a „B”, învățătoare Aliona Tataru, clasa a 4-a „C”, învățătoare Oxana Modrîngă;
elevi de la Liceul „Mircea Eliade”, clasa a 3-a, învățătoare Margareta Grecu
 
 
 

 

PREZENTAREA EXPOZIȚIILOR, LANSĂRI DE CARTE

Sumar

JOI, 11 APRILIE
 
11.00 – 12.00
            CIE „Moldexpo”, Pavilionul 3, Spațiul Ateliere de creație
CASA EDITURII 11, Chișinău
Lansarea cărții:
- Sergiu și Victorița BOTEZATU „Grija pentru pământ”
Prezintă: elevi de la Școala primară nr. 83 „Grigore Vieru”, clasa a 3-a „H”, învățătoare Nina Gherman
Editura PONTOS, Chișinău
Lansarea cărții:
- Emilia PLUGARU „Anotimpuri colorate”
Prezintă: Marcela Mardare; elevi de la Școala primară nr. 83 „Grigore Vieru”, clasa a 3-a „G”, învățătoare Galina Ciubeica
 
12.00
          Liceul de creativitate și inventică „Prometeu-Prim”, str. Constantin Stere nr. 2
 
Editura DOXOLOGIA, Iași
Lansarea cărților:
- Olguța CREANGĂ CAIA „Copilăria Sfântului Ioan Iacob de la Neamț”
- Lisa TAWN BERGREN „Frățiorul și surioara ta sunt Darul lui Dumnezeu”
- Cătălina GHEORGHIAN „Ai nevoie de ajutor, iepuraș?”
Prezintă: Daniel Chelariu; elevi din clasele a 3-a, învățătoare Cristina Brunchi, Aurica Groza, clasa a 4-a, învățătoare Ilona Talmațchi    
 
12.15 - 13.15
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Sala de conferințe
 
Editura PRUT, Chișinău
Lansarea cărții-surpriză:
- Claudia PARTOLE „Motanul cel cu șapte vieți”, ilustrații de Violeta Zabulica-Diordiev
Prezintă: elevi de la Gimnaziul nr. 7, clasa a 3-a „A”, învățătoare Rodica Busuioc-Pojoga
 
Lansarea cărții:
- Iulian FILIP „Adrese deștepte”
Prezintă: elevi de la Liceul „Minerva”, clasa a 2-a „A”, învățătoare Ecaterina Ciobanu, clasa a 2-a „B”, învățătoare Carolina Gorun
 
12.15 - 13.15
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Spațiul Ateliere de creație
Editura CORESI, București
Lansarea cărților:
- Tatiana SCRIPA „Dor și Mor-Mor”, „Copilașul meu cel drag” (Poezii, teme educative, activități creative, imagini de colorat pentru copii, părinți și bunici)
Prezintă: elevi de la Liceul „Vasile Vasilache”, clasa 1-a „A”, învățătoare Viorica Feghiu, clasa 1-a „B”, învățătoare Inga Apolschi
 
 
13.30 - 14.30
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Sala de conferințe
 
Editura pentru Literatură și Artă, Chișinău
Prezentarea cărții:
- Nicolae DABIJA „Așchii de cer”
Prezintă: elevi de la Liceul „George Meniuc”, clasele a 5-a „B”, a 7-a „A”, a 9-a „B”, profesor Gheorghe Cozari
Participă: elevi de la Liceul „Mihai Eminescu”, clasa a 6-a „A”, profesoară Irina Gonța, bibliotecară Axenia Golovatenco
 
 
14.45 - 15.45
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Sala de conferințe
 
Editura PRUT, Chișinău
Prezentarea cărților:
- Bianca SCURTUL „Și s-a făcut întuneric...”
- Dumitru RĂU „Umbre de trandafir”
Prezintă: Claudia Partole, Vitalie Răileanu
- Claudia PARTOLE „Rebela”
Prezintă: elevi de la Liceul „George Meniuc”, clasele a 8-a, profesoară Angela Vataman, bibliotecară Elena Cortac
- Ianoș ȚURCANU „Poeme pe trepte încinse”
Prezintă: elevi de la Liceul „Mircea Eliade”, clasele a 6-a „C”, profesoară Ana Cazac
 
15.00 - 16.00
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Spațiul Ateliere de creație
 
Editura PAPIRUS MEDIA, Roman
Lansarea cărții:
- Victoria FONARI „Fericirea din clepsidră”
Prezintă: elevi de la Liceul „Gh. Asachi”, clasa a 7-a, profesoară Angela Ojog
 
 
15.00
            Biblioteca Națională a Republicii Moldova, str. 31 august 1989, nr. 78A, Sala de conferințe „Alexe Rău”
 
Editura PRINCEPS MULTIMEDIA, Iași
Lansarea cărților:
- Mihai CIMPOI „Hyperion și Demiurg - „Luceafărul” - mit și dramă existențială” (Colecția „Critică și istorie literară”)
Prezintă: Nicolae Dabija, Ion Hadârcă, Nina Corcinschi
- Valeriu MATEI „Noaptea semnelor” (Colecția „Galaxii lirice”)
Prezintă: acad. Mihai Cimpoi, Daniel Corbu
- Daniel CORBU „Escale în Panteon de la Dosoftei la Vișniec - eseuri și portrete literare”
Prezintă: Teo Chiriac, Vitalie Răileanu
Editura EPIGRAF, Chișinău
Lansarea cărților:
- Victor GHILAȘ, Aurelian DĂNILĂ „Artiști notorii ai scenei lirice naționale: soprana Anastasia Dicescu”
- „Mitropolitul Gurie. Procesul și apărarea mea”, coordonator Silvia GROSSU
- Constantin SPÎNU „Arta decorativă din RSS Moldovenească”
- Nicolae SLABARI „Folclor muzical din Nordul Republicii Moldova: repertoriul violonistic”
Prezintă: Oleg Bujor, directorul editurii, autorii
 
16.00 - 17.00
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Sala de conferințe
 
Editura LUMINA, Chișinău
Prezentarea cărții:
- Nina SOROCEANU „Iminent”
Participă: Lilia Popov, maior, responsabil pentru educația civico-morală și culturală, și carabinieri de la Unitatea militară nr. 1001; scriitoarea Lidia Grosu
Editura IUNIE PRIM, Chișinău
Prezentarea cărții:
- Lidia GROSU „Mireasa timpului, trăirea”

 

 

VINERI, 12 APRILIE
 
10.00 – 10.45
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Sala de conferințe
 
Editura ARC, Chișinău
Lansarea cărții:
- Vasile ROMANCIUC „Abecedar: Primii pași printre cuvinte și cifre”
Prezintă: elevi de la Școala nr. 83 „Grigore Vieru”, clasa 1-a „I”, învățătoare Natalia Ștuder
 
10.00 – 11.00
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Spațiul Ateliere de creație
 
Editura PONTOS, Chișinău
Lansarea cărții:
- Valentina MITROFAN-MOȘNEAGA „Dăruire”: Poezii pentru copii mari și mici
Prezintă: elevi de la Liceul „Gh. Asachi”, clasa a 3-a „A”, învățătoare Irina Bodrug
 
 
11.00 – 12.30
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Sala de conferințe
 
TATĂL LUI GUGUȚĂ ȘI CRĂIȚA CEA CU OCHI ALBAȘTRI
Moderator: dr. hab. Adrian GHICOV
 
Editura GUGUȚĂ, Chișinău
Lansarea cărții:
- Spiridon VANGHELI „Școala Vieții”
Prezintă: elevi de la Liceul „Gh. Asachi”, clasa a 4-a, învățătoare Zinaida Galben-Panciuc, profesor de teatru Vasile Bodrug
Omagiu Crăiței la un an de la plecarea în Patria Cerească
Prezintă: elevi de la Liceul de Limbi Moderne și TI „Socrate”, dr. Ion Sirețeanu, director al liceului, profesori dr. hab. Adrian Ghicov, dr. Angela Mardari, Natalia Ilesco, Svetlana Miron, Olga Secrieru
 
 
11.15 - 12.15
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Spațiul Ateliere de creație
 
Editura BONS OFFICES, Chișinău
Lansarea cărților:
- Tatiana AFANASIE-CRĂCIUN „Vera”
Prezintă: elevi de la Gimnaziul nr. 7, clasa 1-a „B”, învățătoare Lilia Țurcan
- Tatiana AFANASIE-CRĂCIUN „Eva într-o zi de vară”
Prezintă: elevi de la Gimnaziul nr. 7, clasa 1-a „C”, învățătoare Victorina Botnaru
Editura VIAȚA TA, Chișinău
Lansarea cărții:
- Olga CĂPĂȚÂNĂ „La bête à bon Dieu = Buburuza
Prezintă: elevi de la Gimnaziul nr. 7, clasa 1-a „A”, învățătoare Stela Cioban
 
12.30 - 13.30
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Spațiul Ateliere de creație
 
Editura ZORIO, București
Lansarea volumelor:
- Petre CRĂCIUN „Alegerea berzei. Misiunea 1511”, ilustrații de Alexandru Plăcintă
- Petre CRĂCIUN „Portrete ale marilor povestitori români”
Participă: elevi de la Școala primară „Ion Creangă” din Ialoveni
 
 
12.45 - 13.45
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Sala de conferințe
 
Editura PONTOS, Chișinău
Lansarea cărților:
- Titus ȘTIRBUFiul lui Păcală se duce la școală
Prezintă: elevi de la Școala primară nr. 83 „Grigore Vieru”, clasa 1-a „B”, învățătoare Elena Petroșevschi
- Ștefănia TUDORPe potecile copilăriei
Prezintă: elevi de la Școala primară nr. 83 „Grigore Vieru”, clasa a 3-a „A”, învățătoare Elena Șopronco
- Elena ȚÂRDEA-SPINEIAici norii sunt aproape
Prezintă: elevi de la Școala primară nr. 83 „Grigore Vieru”, clasa a 2-a „H”, învățătoare Tatiana Frunze
 
 
13.45 - 14.45
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Spațiul Ateliere de creație
 
Librăria CALIGRAMA, Chișinău
Lansarea volumelor:
- Orianne LALLEMAND Colecția „Le loup” (editura „Auzou”)
- „Les plus grands contes du monde”, livre at CD audio reconté par Marlène Jobert
Prezintă: Nina Nagherneac; elevi de la Liceul „Gh. Asachi”, clasele a 2-3-a, învățătoare Lucia Chirca, Ala Dolgoter     
Editura SOZLER, Istanbul
Lansarea volumului:
- Bediüzzamn Said Nursi „Risale-i Nur”
Prezintă: Mustafa Okur    
 
 
14.00 - 15.00
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Sala de conferințe
 
Editura LITERA, Chișinău
Lansarea volumelor:
- Ioan-Aurel POPIstoria ilustrată a României pentru tineri”
- Teodora STANCIUIstoria României în imagini”
- Magda STANIstoria ilustrată a României pentru copii”, „Istoria ilustrată a României pentru elevi”
Prezintă: Anatol Vidrașcu, directorul editurii; elevi de la Liceul „Mihail Berezovschi”, clasele a 5-a „C”, profesoară Victoria Pascariuc, bibliotecară Lilea Postoronca 
 
Editura DANASTER, Iași
Lansarea volumului:
- Ion MUSCALUBiruit-au gândul. Amfilohie Hotiniul”, volumul I „Episcopul de Hotin”
 
 
15.00
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Sala de conferințe
 
Editura JUNIMEA, Iași
Editura ȘTIINȚA, Chișinău
Prezentarea cărții:
- Nicolae BUSUIOCOglinzile Cetății”
Prezintă: elevi de la Liceul de Limbi Moderne și TI „Socrate”, dr. Ion Sirețeanu, director al liceului, profesori dr. hab. Adrian Ghicov, dr. Angela Mardari, Natalia Ilesco, Svetlana Miron, Olga Secrieru
 
15.00 - 16.00
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Spațiul Ateliere de creație
 
Editura 24: ORE, Iași
Prezentarea cărții:
- Zina BIVOL „Femeia cu gust de lapte”
Prezintă: elevi de la Liceul „Litterarum”, clasele a 11-12-a, profesoară Angela Doroș   
 
 
15.00
            Biblioteca Municipală „B.P. Hasdeu”, Bld. Ștefan cel Mare și Sfânt nr. 148
Moderatori: Maria PILCHIN, Victoria FONARI   
Editura PRINCEPS MULTIMEDIA, Iași
Prezentarea volumelor:
- Florin Mihai FLUTURELClubul oamenilor singuri” (Colecția „Cartea de proză”)
Prezintă: Filomena Corbu, Nicolae Dabija, Aurelian Silvestru  
- Ion CREANGĂScrisori, manuscrise, anecdote” (colecția „Document”)
Prezintă: acad. Mihai Cimpoi, Aurelian Silvestru, Daniel Corbu   
- Kamal ABDULLACâmpia vrăjitorilor”, traducere de Ludmila Bejenaru
Prezintă: Ludmila Bejenaru, Daniel Corbu   
 
Editura PRUT, Chișinău
Prezentarea volumului:
- Iulian FILIPIubirea dată-n căutare”
Prezintă: Ianoș Țurcanu; elevi de la Școala de arte „V. Poleacov”, profesoară Angela Tofan  
Editura ȘTIINȚA, Chișinău
Prezentarea volumului:
- Iulian FILIPSomnul plin de pasageri”
Prezintă: Mircea V. Ciobanu

 

SÂMBĂTĂ, 21 APRILIE
 
 13.00
            Zity Mall, Librăria BookStore
Editura PRUT, Chișinău
 
Moderator: Aliona GRATI, critic literar

 

Lansarea volumului:
- Marinela LUNGU „Să nu mă lași”
Prezintă: autoarea
 
 
13.15
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Sala de conferințe
Moderator: dr. hab.Adrian GHICOV
Editura PRUT, Chișinău
Prezentarea cărții:
- Larisa TUREAABCDoga. Un destin în do major”
Prezintă: Larisa Turea, Eugen Doga, Olga Stanciu, Vasile Iovu, Vasile Romanciuc, Petru Hadârcă, Mihai Potârniche; elevi de la Liceul de Limbi Moderne și TI „Socrate”, dr. Ion Sirețeanu, director al liceului, profesori dr. hab. Adrian Ghicov, dr. Angela Mardari, Natalia Ilesco, Svetlana Miron, Olga Secrieru

 

Momente artistice din opera maestrului Eugen Doga
- Pârâiașul
Interpretează: Cătălin Gușevatâi, clasa a 8-a, Liceul Republican de Muzică „Ciprian Porumbescu”, profesor Petru Știuca
- Ochiul tău iubit, romanță pe versuri de Mihai Eminescu
Interpretează: Solidad Baciu, clasa a 6-a, Liceul Republican de Muzică „Ciprian Porumbescu”
 
 
"BIBLIOTECA - PUNTE DE ACCES LA CUNOAȘTERE"
Expoziție consacrată Bibliotecii Naționale pentru Copii „Ion Creangă” la 75 de ani
Joi, 11 aprilie - Duminică, 14 aprilie
 
CIE „Moldexpo”, Pavilionul 3
 
Organizator:
Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă”

 

"CURCUBEUL COPILĂRIEI"
Expoziție de artă a copiilor
 

Sumar

Joi, 11 aprilie - Duminică, 14 aprilie
 
CIE „Moldexpo”, Pavilionul 3
 
Organizator:
Centrul Republican pentru Copii și Tineret „ARTICO”
 
"CINE CITEȘTE SE-MBOGĂȚEȘTE"
Concurs de lectură
 

Sumar

Joi, 11 aprilie - Sâmbătă, 13 aprilie
10.00 – 18.00
        CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, la standul Secției Naționale IBBY
 
Organizatori:
        Secția Națională IBBY din Republica Moldova
        Biblioteca Națională pentru Copii “Ion Creangă”
        
Participanți:
Copiii și părinții care vizitează Salonul 
Condiții ale concursului:
Fiecare participant are dreptul să răspundă la o singură întrebare.
Pentru răspunsuri corecte se oferă premii - cărți și articole de birotică.

 

"CODE LAB"
Atelier de programare pentru copii și părinți
 

Sumar

Joi, 11 aprilie
13.30 – 14.30
        CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Spațiul Ateliere de creație
 
 Organizator:
Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă”

 

 Formatori:
Lolita Caneev, Cristina Savin, Rodica Gangura

 

Participanți:
Elevi de la Școala primară „Antonin Ursu”, clasa a 4-a „B”, învățătoare Violetta Durnea
 
"CARTEA - CETATE DE LUMINĂ"
Program radiofonic interactiv la "Ora copiilor"

Sumar

Joi, 11 aprilie
 
16.00 – 17.00
        Radio Moldova, str. Miorița nr. 1
 
Realizatori:
Victoria TOMUZ, redactor coordonator, Redacția emisiuni pentru copii și tineret, IPNA Compania "Teleradio-Moldova"
Biblioteca Națională pentru Copii “Ion Creangă"
Prezentatori:
Mihaela ROIBU, elevă la Liceul "Gaudeamus", clasa a 9-a
  • Paisie RUSU, elev la Liceul "Mihai Eminescu", clasa a 9-a

  • Dumitrița COCIERU, elevă la Liceul "Prometeu-Prim"

  • Participă:
    - Scriitori, editori, cititori
    CONFERINȚA INTERNAȚIONALĂ
    "BIBLIOTECA ȘI EDUCAȚIA NON-FORMALĂ"

    Sumar

    Vineri, 12 aprilie

    10.00 – 14.30
    Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă”, Sala Evenimente, str. Șciusev nr. 65
     
    Organizatori:
    Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova
    Secția Națională IBBY
    Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă”
     
    Moderator:
            Lilia TCACI, director adjunct, Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă”
           
    Cuvânt de deschidere:
    Eugenia BEJAN, director adjunct, Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă”
     
              
    Comunicări:

     

    Proiecte inovatoare pentru copii și tineret ale Bibliotecii Județene Brașov
    dr. Daniel NAZARE, director-manager, Biblioteca Județeană „G. Barițiu” Brașov, România
     
    Biblioteca Metropolitană București și educația non-formală a tinerilor utilizatori
    dr. Florentina DOBROGEANU-IPSILANTE, director de specialitate, Biblioteca Metropolitană București, România

     

    Zilele educației non-formale marca Hasdeu

    dr. Lidia KULIKOVSKI, director Studii și inovații, Biblioteca Municipală „B.P. Hasdeu” Chișinău, Republica Moldova

     
    Biblioteca ALTFEL

    Mihaela MEREUȚĂ, director-manager, Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu” Neamț, România

     
    Dezvoltarea competențelor digitale și cognitive prin activități de inițiere în coding la bibliotecă

    Lolita CANEEV, șef secție Madiateca, Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă”, Republica Moldova

     
    Biblioteca și scrierea creativă

    Dan-Nicolae DOBOȘ, director, Mihai Bogdan MANDACHE, redactor, Carina-Elena MUNTEANU, director adjunct, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, România

     
    12.15 – 12.45 Pauză
     
    Experiențe educaționale non-formale la BNC „Ion Creangă”

    Tamara CROITORU, șef secție, Rodica GANGURA, șef birou, Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă”, Republica Moldova

     
    Cu copiii împreună facem o izbândă bună!

    Ana BOTEZAT, șef Filiala pentru Copii „Ion Creangă”, Biblioteca Municipală „E. Coșeriu” Bălți, Republica Moldova

     
    „Literația pentru familie funcționează!”, proiect în derulare la Biblioteca Județeană „Octavian Goga” Cluj

    Aura CÂMPAN, șef birou, Secția pentru Copii și Adolescenți, Biblioteca Județeană „O. Goga” Cluj, România

     
    Valabilitatea, valența și valoarea educației non-formale în bibliotecă

    Aurelia DOBJANSCHI, Biblioteca Publică Raională „Vasile Alecsandri” Telenești, Republica Moldova

     
    Oportunități de învățare non-formală la Biblioteca pentru Copii „Ion Creangă” Orhei

    Valentina FRUNZĂ, Biblioteca pentru Copii „Ion Creangă” Orhei, Republica Moldova

     
     
     
    "DE CE LECTURI CU VOCE TARE ÎN FAMILIE?"
    Atelier pentru părinți

    Sumar

    Sâmbătă, 13 aprilie
    11.00 – 12.00
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Spațiul Ateliere de creație
     
     Organizatori:
    Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă”
    Proiectul „Dăruim comori” al Asociației „Versus”, România
    Editura „Cartier”
     
    Formatori:
    Iulia GHEORGHIEȘ, voluntar în Proiectul „Dăruim comori”
    Gheorghe ERIZANU, scriitor, director al Editurii „Cartier”

     

     

    FORUMUL COPIILOR - LAUREAȚILOR CONCURSULUI 
    REPUBLICAN DE POSTERE "AMICII LECTURII"

    Sumar

    Sâmbătă, 13 aprilie
    11.00 – 13.00
    CIE „Moldexpo”, Pavilionul 3, Sala de conferințe
     
    Organizatori:
    Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă”
    Baștina Radog SRL
    Revista „a”Mic”
    Săptămânalul „Florile dalbe”
     
     
    Moderator:
    Maria HAREA, șef secție, Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă”
     
    Concursul republican de postere „Amicii Lecturii”, organizat în memoria Alexandrinei Rusu, are ca scop stimularea interesului copiilor pentru lectură, creație și generarea unor idei originale, moderne de promovare a lecturii.
     

     

    Participă:
    Scriitori, editori, pictori, bibliotecari, cadre didactice din Republica Moldova, România, Suedia, Lituania, Rusia, Ucraina, Belarus, Azerbaidjan, Kazahstan

     

    "FELICITĂRI DE PAȘTI ÎN 3D"
    Atelier de floristică decorativă

    Sumar

    Sâmbătă, 13 aprilie
     Organizator:
    Centrul Republican pentru Copii și Tineret „Artico”
     
    12.15 – 13.30
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Spațiul Ateliere de creație

     

    Formator:
    Erica ZGHIBARȚA, profesoară la Centrul „Artico”
     
     
    13.45 – 15.00
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Spațiul Ateliere de creație

     

    Formator:
    Tatiana MARINESCU, profesoară la Centrul „Artico”

     

     
    ȘEDINȚA SALONULUI LITERAR-ARTISTIC "LA CREANGĂ"

    Sumar

    Duminică, 14 aprilie
    9.30 – 11.30
            CIE "Moldexpo”, Pavilionul 3, Sala de conferințe
     
    Moderator:
            Claudia PARTOLE, scriitoare
       
    Lansarea Almanahului literar „La Creangă”, nr. 33, editat de Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă”
    Prezintă: Claudia Partole
     
    Lansarea volumelor:
    - Catinca AGACHE „Akassia”, cineroman (Editura „Limes”, Cluj-Napoca)
    Prezintă: Claudia Partole
    - Iuliu CÂRCHELAN „Sentințe/Subiecte” (Tipografia „Bons Offices”, Chișinău)
    Prezintă: Iuliu Cârchelan
    - Marcela MARDARE „Clipe uitate în Timp” (Editura „Pontos”, Chișinău)
    Prezintă: Claudia Partole
    - Dorin URÂTU „Poetul revenind din mit” (Tipografia Centrală, Chișinău)
    - Ecaterina IURCU-URÂTU „Rănile din prag” (Tipografia Centrală, Chișinău)
    Prezintă: Ecaterina Iurcu-Urâtu
    - Sabina COJOCARU „Lentila timpului” (Editura „Ro.cart”, București)
     

    DECERNAREA PREMIILOR SALONULUI

    Sumar

    Duminică, 14 aprilie

    12.00
    CIE „MOLDEXPO”, Pavilionul 3, Sala de conferințe
     
    Program artistic:
     
    Prezentatori:
    Andreea Lungu, elevă în clasa a 4-a la Liceul „Gh. Asachi”
    Dragoș Efros, elev în clasa a 4-a la Liceul „Gh. Asachi”
     
    Robinson
    Interpretează: Studioul vocal-coregrafic Kinder Mix, conducător artistic Marcela Gâlcă
     
    Căsuța cu povești
    Interpretează: Evelina Raru, elevă în clasa 1-a, Liceul Teoretic „Orizont”
     
    Compoziție coregrafică
    Interpretează: Bogdan Vihovaneț și Anastasia Pruteanu, Clubul de dans Codreanca, conducător artistic Lina Vartic
    Cântă cucul bată-l vina
    Interpretează: Ansamblul etno-folcloric La izvorul rece, Școala de Arte Cojușna, Strășeni, conducător Eugenia Tudose
     
    Noi vrem bomboane, vrem ciocolate
    Interpretează: Ansamblul Do-re-mi-Show, conducător artistic Marcela Gâlcă
    Hora de la sud
    Interpretează: Ansamblul de dansuri populare, Liceul „Ginta Latină”, coregraf Andrei Bostan

     

    PREMIILE
    SALONULUI INTERNAȚIONAL
    DE CARTE PENTRU COPII ȘI TINERET
     
    Premiul „Ion Creangă”
    pentru întreaga activitate în domeniul cărții pentru copii,
    acordat de Institutul Cultural Român „Mihai Eminescu” din Chișinău
     
    Premiul „Igor Vieru”
    pentru întreaga activitate în domeniul ilustrației de carte pentru copii,
    acordat de Institutul Cultural Român „Mihai Eminescu” din Chișinău
     
    Premiul pentru poezie „Grigore Vieru”
    acordat de Institutul Cultural Român „Mihai Eminescu” din Chișinău
     
    Premiul „Cartea anului”
    acordat de Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova
     
    Premiul „Simpatia copiilor”
     
    Premiul „Cartea cognitivă”
     
    Premiul „Cartea de referință”
     
    Premiul „Cea mai reușită colecție de carte pentru copii”
     
    Premiul „Cea mai reușită prezentare grafică a cărții”
     
    Premiul „Cea mai reușită ilustrație de carte în original”
     
    Premiul „Cea mai reușită traducere”
     
    Premiul „Cel mai reușit stand”
     
    Premiile pentru mass-media
     
    Premii speciale:
     
    Premiul Ministerului Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova
     
    Premiul Comisiei Naționale a Republicii Moldova pentru UNESCO „Carte pentru promovarea spiritului de toleranță”
     
    Premiul Primăriei Chișinău
     
    Premiul Bibliotecii Naționale pentru Copii “Ion Creangă”
     
    Premiul Asociației Uniunilor de Creație din Republica Moldova
     
    Premiul Uniunii Editorilor din Republica Moldova
     
    Premiul Uniunii Scriitorilor din Republica Moldova
     
    Premiul Uniunii Artiștilor Plastici din Republica Moldova
     
    Premiul Secției Naționale IBBY
     
    Premiul Bibliotecii Municipale „B. P. Hasdeu” „Cea mai bună carte pentru copiii cu deficiențe de vedere”
     
    Premiul Asociației Bibliotecarilor din Republica Moldova „Cea mai originală publicație în domeniul bibliologiei”
     
    Premiul revistei „Florile dalbe” pentru cea mai bună carte a unui autor elev
     
    Premiul „Danaster” pentru proză pentru copii al Fundației Culturale „Eco Art” din Iași
     

     

    JURIUL
    SALONULUI INTERNAȚIONAL
    DE CARTE PENTRU COPII ȘI TINERET
     
    Eugenia Bejan, președinte al Secției Naționale IBBY
     
    Ecaterina Rudakov, consultant superior, Direcția arte și industrii creative a Ministerului Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova
     
    Valeriu Matei, director al Institutului Cultural Român „Mihai Eminescu” Chișinău
     
    Claudia Balaban, director de onoare al Bibliotecii Naționale pentru Copii „Ion Creangă”

     

    Ana Bantoș, cercetător literar, doctor în filologie 
     
    Iurie Bârsa, membru al Consiliului director al Uniunii Editorilor din Republica Moldova, membru al Consiliului Secției Naționale IBBY, director al editurii „Arc”
     
    Mihai Cimpoi, președinte al Asociației Naționale a Uniunilor de Creație din Republica Moldova
     
    Oleg Cojocaru, artist plastic
     
    Reprezentant al Direcției Cultură a Primăriei municipiului Chișinău
     
    Iulian Filip, scriitor
     
    Emilian Galaicu-Păun, scriitor
     
    Adrian Ghicov, doctor în filologie, conferențiar universitar
     
    Mariana Harjevschi, director general al Bibliotecii Municipale „B. P. Hasdeu” Chișinău
     
    Valeriu Herța, artist plastic
     
    Aurelian Silvestru, profesor, psiholog, director al Liceului de creativitate și inventică „Prometeu”
     
    Arcadie Suceveanu, președinte al Uniunii Scriitorilor din Moldova
     
    Tamara Croitoru, secretar al juriului, secretar al Secției Naționale IBBY
     
     
    JURIUL COPIILOR
    PENTRU ACORDAREA PREMIULUI „SIMPATIA COPIILOR”
     
    Livia Martin, elevă la Liceul „Alexandru Ioan Cuza”, clasa a 4-a
     
    Alexandra Ropot, elevă la Liceul „Vasile Vasilache”, clasa a 4-a „B”
     
    David Tulbure, elev la Liceul „Mircea Eliade”, clasa a 4-a „Z”
     

    Irina Gorodișteanu, elevă la Liceul „Vasile Vasilache”, clasa a 6-a „B”

     
    Nina Chiriac, elevă la Liceul „Gaudeamus”, clasa a 8-a

     

    Arina Rotari, elevă la Liceul „Iulia Hașdeu”, clasa a 9-a „D”