sarie Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga"
Program cultural Octombrie

PROGRAMUL
activităţilor Bibliotecii Naţionale
pentru Copii "Ion Creangă" în octombrie 2018

Tel. relaţii:  022 229556 Eugenia Bejan

* Data şi ora desfășurării activității ar putea fi schimbate.
** Biblioteca Picilor (022 229504), Secția pentru Adolescenți (022 996154), Mediateca (022 996153), Carte străină (022 996152), Centrul de Excelență şi Formare (022 996159), Sala Evenimente (022 229556) – Sediul central, str. Şciusev 65 (intrare din str. Pușkin)
*** Filiala nr. 1 (022 228565) - str. Petru Movilă nr. 27
**** Filiala nr. 2 (022 241663) - str. 31 August nr. 121 (Teatrul „Licurici”)

Data, ora

Titlul

Forma de activitate

Locul desfăşurării

1-31

Cărți jubiliare 2018

Expoziție permanentă
Expoziție virtuală

Secțiile Activitate cu publicul
www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1-31

Programul „BiblioMobilizarea Pro Lectura”

Program de promovare a lecturii cu Bibliobusul

Biblioteca Mobilă (Bibliobusul)

1-31

Carte pentru fiecare

Program pentru copiii cu deficiențe locomotorii

Biblioteca Mobilă (Bibliobusul)

1-31

Campania „Să citim împreună!”

Campanie de promovare a lecturii

Diverse localități din Republica Moldova

1-31

Marea Unire de la 1918 – pagina sublimă a istoriei românești
(Centenarul Marii Uniri din 1918)

Expoziție virtuală

www.bncreanga.md/expozitii/expozitii.html

1
10.00

Tare-i bine la bunici,
Fie iarnă, fie vară
Isabel Abedi „Bunicul Elefant își ia
rămas-bun”
(Ziua Internaţională a Oamenilor în
Etate)

Expoziție

Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

1
10.00

Muzica este graiul sufletului
Viața în imagini sonore
(Ziua Internaţională a Muzicii)

Expoziție
Audiții muzicale

Secția Mediateca
Filiala nr. 1

2
11.00

Călătorii și cărți

Întâlnire cu Sucheta Rawal, scriitoare și blogger din SUA

Sala Evenimente

3
11.30

Fă un act de bunătate, ajută pe cineva
să zâmbească
(Ziua Mondială a Zâmbetului)

Atelier de creație

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gogol”)

3, 10 17, 24
12.30

Tablet-Picii creează povești

Program pentru
copii de 9-10 ani
(cu înscriere prealabilă)

Centrul de Excelență și Formare
Secția Mediateca

4
10.00

Animal e fabulos,
E puternic și frumos
Viorica Plămădeală „Iepurașul șchiop”

Expoziție

Lecturi literare

Secția Biblioteca Picilor

4
11.00

Iubesc animalele

Programul „Eveniment pe mapamond”

Filiala nr. 1

4, 11, 18, 25
15.00

Clubul de Robotică

Club pentru copii de 10-16 ani

Centrul de Excelență și Formare

5, 12, 19, 26
15.00

Biblio CodeLab – Hour of Code
(în limba română)

Serviciu de coding
pentru copii și părinți

Secția Mediateca

5
13.00

Dascălul dăruie lumină

Expoziție
Concurs de eseuri

Filiala nr. 1

7, 21, 28
11.00

Friendly English

Club de
limbă engleză

Secția Carte străină

7
12.00

The Ugly Duckling and the Little Mermaid

Cartoon Cinema Club

Secția Carte străină

8
10.00

Sculptorul Alexandru Plămădeală – o personalitate marcantă a culturii basarabene
(Alexandru Plămădeală – 130 de ani
de la naștere)

Expoziție
Discuție

Filiala nr. 1

8
10.00

Jocul de dame

Serviciu pentru copii de 7-10 ani

Secția Biblioteca Picilor

9
10.00

Hans de Beer „Lars, ursulețul polar”

Programul „Hai să citim o carte”

Secția Biblioteca Picilor

9
10.30
10
11.30

Câinele – cel mai bun prieten al omului
(Ziua Internaţională a Animalelor)

Programul „Pași spre cunoaștere”

Secția Mediateca
(la Liceul „N. Gheorghiu”)

10
10.00-15.00

Tableta & Copiii & Adolescenții în bibliotecă

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale

Biblioteca Raională Călărași

11
13.00

Sculptorul Alexandru Plămădeală – o personalitate marcantă a culturii basarabene
(Alexandru Plămădeală – 130 de ani de la naștere)

Medalion aniversar

Secția Mediateca

11
14.00

Paul Steward „Dorința iepurașului”

Serviciul „Ora poveştilor”

Secția Biblioteca Picilor

12
10.00

Învață să fii curat

Programul „ABC-ul bunelor maniere”

Filiala nr. 1

15
10.00-17.00

Dar tu te-ai spălat pe mâini?
(Ziua Mondială a spălatului pe mâini)

Campanie socială

Toate secțiile Activitate cu publicul

16
10.30

Жизнь, книги и паруса
(Vladislav Krapivin - 80 de ani de la
Naştere)

Medalion aniversar

Secția Mediateca

16
13.00

Grigore Vieru „Pâine cu rouă”
(Ziua Internațională a Pâinii)

Programul „Povești fără granițe de la Creangă la Andersen”

Filiala nr. 1

17-18
10.00-15.00

Design thinking în dezvoltarea serviciilor moderne și atractive pentru copii

Training pentru bibliotecari din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

17
10.00

De unde vin măștile?

Clubul „Deceluş”

Secția Biblioteca Picilor

17
11.00

Про Еню и Елю: сказки, которые помогают детям и родителям

Serviciul „Ora poveștilor”

Secția Mediateca

17
14.00

Книги – это невероятно портативное волшебство
(Vladislav Krapivin - 80 de
ani de la naştere)

Atelier de lectură „Час книги”

Filiala nr. 1

19
10.00

Decernarea Diplomelor de Onoare IBBY 2018

Festivitate de premiere

Sala Evenimente

19
13.00

Полярные животные

Clubul „Всезнайка”

Secția Biblioteca Picilor

23
9.00

Scriitorul și lumea mirifică a copilăriei
(Aureliu Busuioc – 90 de ani de la naștere)

Expoziție

Secția Biblioteca Picilor

23
11.00

Александр Драчёв „Ги-гиена”

Programul „Поиграем в сказку”

Secția Biblioteca Picilor

24
10.00-16.00

Ora poveștilor în format modern

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

24
10.00

„Povești și povestiri” de Ion Creangă, adaptate în versuri de Ioan Ciorca

Prezentare de carte

Sala Evenimente

24
11.30

Проделки Эмиля из Ленниберги
(„Emil din Lönneberga” de Astrid Lindgren – 55 de ani de la publicare)

Vizionare comentată a filmului

Secția Mediateca

25
14.00

Crearea portretului-robot al unui
personaj literar

Programul „Looking
for a character = Se
caută un personaj”

Secția Carte străină

26
10.00

Aureliu Busuioc – promotor al literaturii române autentice

Revistă bibliografică

Filiala nr. 1

28
11.00

Le Français Joueuse

Club de limbă franceză

Secția Carte străină

28
11.30

Atelier de animație
(Ziua Internațională a Animației)

Atelier de creație

Secția Mediateca

28
12.00

„Барашек”

Cinemateca Picilor

Secția Biblioteca Picilor

30
13.00

Ne poate pregăti pentru viață școala noastră?

Clubul de discuții „Generația Zet”

Filiala nr. 1

30-31
10.00-15.00

Implementarea SMB „CodeLab – Învață coding la biblioteca”

Training pentru bibliotecari pentru copii din bibliotecile publice teritoriale

Centrul de Excelență și Formare

 

 

Biblioteca Nationala pentru Copii "Ion Creanga" - Toate drepturile rezervate WebMaster
Resurse